Felis Ödülleri

HABERLER

Ana mecralardaki zihin açan fikirler

Dijital devrimle yeni fikirlere yelken açan ana mecralardaki en yaratıcı ve etkili çalışmalar Felis için yarışıyor. Ana mecralardaki zihin açan fikirler

Reklamınız yaratıcı mı etkili mi yoksa tam Felis’lik mi?

Dijital devrimin önce vurduğu ama deviremediği sonra kol kola yürümeye başladığı ana mecralar, birçok ilham verecek fikre evsahipliği yapıyor. Felis ise geleneksel mecralardaki dönüşüme kayıtsız kalmıyor ve bu ortamlardaki gelişme ve uygulamalara paralel olarak kategori yapısını sürekli güncelliyor.

Marka ve reklamcıların ihtiyaçlarıyla tüketicinin değişken davranışlarına göre yeni şekline kavuşan bu mecralardaki işler için en uygun kategoriler Felis’te.

Açıkhava bölümünde geçen sene yer alan ünite ve ortam kategorileri aynen muhafaza edilirken bu yıl ortam kategorilerine iki yeni kategori eklendi. Açıkhava mecrasında gerçekleştirilen “dijital destekli ambient” ve “sanat destekli ambient” çalışmaları bulup ortaya çıkaracak başlıklarla Felis, açıkhava mecrasında 17 kategoride sektörleri değil uzmanlığı ödüllendirecek.

2015’te Basın Bölümü’nde bulunan 22 sektörel kategori sadeleştirilip güncellenerek 12’ye indirildi. Ayrıca üç yeni kullanım kategorisi eklenerek basılı mecralarda offline, online ve hibrit kullanımların kendine yer bulması sağlandı.

Geçen sene 24 kategoride başvuru imkânı veren Film Bölümü, bu yıl 35 kategoriyle açıldı. Televizyon ve Sinema Filmleri, İnternet Filmleri, Diğer Ekranlar ve Kullanım kategorileri olmak üzere dört alt başlıkta yeniden dizayn edilen Film Bölümü’nde, diğer bölümlerde olduğu gibi sektörel kategoriler sadeleştirildi.

İnternet fFilmleri alt başlığında sektörel kategorilerin yanı sıra video yayınında süre sınırı bulunan sosyal platformlar için üretilen filmlerin başvurabileceği Mini Filmler ve sektör farkı olmaksızın, paylaşılması üretilmiş reklam filmlerinin yarışacağı Viral Filmler kategorileri eklendi. Bu yıl eklenen diğer ekranlar ve kullanım başlıkları altında sıralanan kategorilerde ise filmlerin yayınlandığı mecranın ruhuna uygun yaratıcı öğeler barındırıp barındırılmadığına bakılacak.

2015’te tek kategoriyle geçilen Radyo Bölümü bu yıl tam 15 kategoriye genişletildi. 12 adet sektörel kategorinin eklendiği bölüme üç adet de kullanım kategorisi dahil edildi.


Reklamına güvenen ne yapsın?

Ana mecralardaki zihin aan fikirler

İlk aldığınız ödül?

Reklamda ilk ödülüm, bir Fiat ilanıyla aldığımız Kristal Elma’ydı. İlk ödülümle beraber o yıl beş kez sahneye çıktım. Ödül tabii ki işimizin en önemli parçası değil. İşin iyiliğinin tek kriteri de değil. Ama o beş ödülle, ödül almanın zehrini o yıl aldım diyebilirim.

Mesleğiniz dışında kazandığınız bir ödül var mı?

Meslek dışı değil ama alanım dışı diyelim. Bundan bir kaç yıl önce yönetmenliğini yaptığım bir reklam hem Kristal Elma hem de Effie almıştı. Yönetmen arkadaşlarıma saygısızlık olmasın, acemi şansı diyelim…

Niye Açıkhava, Basın, Film ve Radyo Jürisi?

Reklam dijital dönüşümü yaşadı. Pek çok şey eskisi gibi değil. Ama bu değişim ana mecraları öldürmedi. Basın içlerinde en zor durumda olanı belki. Ama film hâlâ kral. Outdoor hala en çok tüketilen mecralardan biri. Değişen, bu yeni dünyada sınırsız sayıda ilginç içeriğe ulaşabilen insanlara daha da ilginç şeyler sunabilme zorunluluğu. Ölense mecralar değil, o mecralarda “nasılsa zorla izletiyoruz” deyip “yasla şarkıyı, koy ünlüyü, okut brief’i ve etki al” anlayışı. Etki için gerçekten konuşturacak, yeni ve taze işler yapmak gerek. Televizyonda bile viral işmiş gibi düşünmek gerek.

Açıkhava, Basın, Film ve Radyo’da fikrine güvenen ne yapsın, ne yapmasın?

İşimiz fikirle. Ama hassas nokta şu: iyi bir fikriniz olması sonuçta elinizde iyi bir reklamınız olacağı anlamına gelmiyor. Size o fikri coşturmak için daha onlarca fikir gerekiyor. Tasarıma fikir, metne fikir, kadrajlara fikir, montaja fikir, ses fikri, oyun fikri, packshot fikri. Türk reklam sektörünün en temel eksiği fikirden öte “craft”a özenilmemesi. Yabancılar “good to great” diye isimlemiş bu farkı. “Great” işler için detaylar her şey demek.

TÜM HABERLER

Felis 2017 yeniliklerle geliyor
Felis 2017 yeniliklerle geliyor

Bu yıl 9-10 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek ve yaratıcılık ile etkiyi aynı düzlemde ele alarak değerlendiren MediaCat Felis Ödülleri her zaman olduğu gibi yeniliklerle geliyor.

Medyayı yeniden şekillendirenler!
Medyayı yeniden şekillendirenler!

Yaratıcı medya kullanımında en geniş başvuru seçeneğini sunan Felis, yılın en iyi medya fikirlerini arıyor.

Reklamı öğelerine ayırıyoruz
Reklamı öğelerine ayırıyoruz

Metniyle, görseliyle, rejisiyle, oyunculuğuyla fikri reklama dönüştüren performansların en iyileri Felis'te belli oluyor.

PR’da fikrine güvenen kendine saklamasın
PR’da fikrine güvenen kendine saklamasın

Uygulama disiplinlerinde uzmanlığı ön plana alan kategorileriyle Felis PR Bölümü iletişimin lokomotiflerini belirliyor.

İçerik krallığının tahtı sahibini arıyor!
İçerik krallığının tahtı sahibini arıyor!

Markasının mesajını aktarmada içeriğin gücünü bilenler Felis'in eşsiz kategorilerini keşfediyor.

Dijital ve mobilde fikrine güvenenler!
Dijital ve mobilde fikrine güvenenler!

Yenilenen ve kapsamı genişleyen kategorileriyle Felis en iyi işleri bekliyor.

Tek hareketiyle kitleleri harekete geçirenler!
Tek hareketiyle kitleleri harekete geçirenler!

Doğrudan pazarlama kampanyanız yaratıcı mı etkili mi yoksa tam Felis’lik mi? Hem yaratıcı hem etkili işleri ödüllendiren Felis, doğrudan pazarlama ile promo ve aktivasyon disiplinlerinde hem ufuk açmış ve hem de sağlam sonuçlar almış fikirleri bulup çıkar

Pazarlama profesyonelleri Felis’te yarışıyor
Pazarlama profesyonelleri Felis’te yarışıyor

“Pazarlama Etkisi” başlığını taşıyan bölüm, Felis’in diğer kategorilerinin aksine ajansların başvurusuna kapalı.

Felis Ödülleri Başvuruları Başladı
Felis Ödülleri Başvuruları Başladı

Geçen sene 13 bölümden oluşan Felis Ödülleri bu yıl 14 bölümde kurgulanırken, mevcut bölümlere de birçok yeni kategori eklendi. Eklenen yeni bölüm ve kategorilerle Felis bu yıl tam 390 farklı kategoride başvuru alacak.

FELİS 2016’NIN BENZERSİZ KATEGORİLERİ
FELİS 2016’NIN BENZERSİZ KATEGORİLERİ

Her yıl sektörün ihtiyaçları doğrultusunda kendini yenileyen Felis, başka yarışmalarda bulunmayan kategorileriyle sektöre yepyeni pencereler açıyor.